MICROSOFT'TAN VERİ İHLALİ BİLDİRİMİ

Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nca 10 Mayıs 2019 tarihinde veri ihlaline ilişkin olarak yeni bir kamuoyu duyurusu gerçekleştirilmiştir. Microsoft Corporation tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda öngörülen bildirim yükümlülüğü çerçevesinde 08.05.2019 tarihinde Kurum'a başvurularak; hangi yöntemle elde edildiği kesin olmamakla birlikte Microsoft çağrı merkezi yetkililerinden birinin bilgilerine erişildiği, bu yolla Türkiye'de yerleşik yaklaşık 1.820 kullanıcının e-posta bilgilerine ulaşıldığı ve bunun sonucunda  01.01.2019 ve 28.03.2019  tarihleri arasında içerik ve ekleri hariç olmak üzere e-posta adres ve benzeri bilgilerin elde edilmiş olabileceği bildirilmiştir. 


Microsoft'un Kurum'a ilettiği yazıda bu tür bilgilerin e-dolandırıcılık/(phishing)* amaçlı kullanılabileceği belirtilmiştir. 

İlgili kamuoyu duyurusu metnine buradan ulaşabilirsiniz.


Saygılarımızla,
Zümbül Hukuk ve Danışmanlık

info@zumbul.av.tr
_________


Yemleme/Phishing, yasa dışı yollarla bir kişinin şifresini veya kredi kartı ayrıntılarını öğrenme. Sözcük, İngilizce password ve fishing sözcüklerinin birleşmesiyle oluşturulmuş phishing ifadesinin Türkçe karşılığıdır. (Wikipedia)

__

* gerekli alanlar

__ (0)