POLONYA VERİ KORUMA OTORİTESİNDEN MORELE.NET HAKKINDA 645.000 € TUTARINDA PARA CEZASI

23.09.2019

Polonya Veri Koruma Otoritesi (“Polish Data Protection Authority” ), kişisel verileri korumada aldığı idari ve teknik tedbirlerin yetersizliği gerekçesiyle Morele.net hakkında yaklaşık olarak 645.000 € tutarında para cezasına hükmetmiştir.

Yapılan incelemede şirketin kişisel verileri korumaya yönelik almış olduğu idari ve teknik tedbirlerin, kişisel verilerin işlenmesinde ortaya çıkabilecek risklere uygun olmadığı tespit edilmiştir.

Yapılan açıklamada meydana gelen ihlalin çok önemli ve ciddi nitelikte olduğu, 2.2. milyon insanı ilgilendirdiği belirtilmiş; kullanıcıların ad ve soyadları, telefon numaraları, e-posta adresleri, teslimat adresleri gibi kişisel verilerinin risk altında olduğu ifade edilmiştir. Kurumun denetimleri sonrasında şirket, kişisel verileri korumak adına ek teknik güvenlik önlemleri almıştır.

İlgili Veri Koruma Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, şirkete verilen para cezasının miktarının belirlenmesinde, şirketin ihlale son vermek için attığı adımların ve kurumla yaptığı iş birliğinin göz önüne alındığı ifade edilmiştir.

İlgili basın duyurusunun (İngilizce) metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Konuya ilişkin herhangi bir sorunuz ve/veya yorumunuz olması halinde, bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Zümbül Hukuk ve Danışmanlık

info@zumbul.av.tr