MARK ZUCKERBERG ABD KONGRESİ TARAFINDAN SORGULANDI

01 Kasım 2019

Mark Zuckerberg, 23.10.2019 tarihinde, Şirketin planlanan dijital para birimi olan Libra projesi ve seçimlere müdahale, ifade özgürlüğü, Facebook gruplarında gerçekleşen nefret saldırıları, sahte haberler hakkında ABD Kongresinde ifade verdi. Zuckerberg Libra’nın “riskli bir proje” olduğunu, ancak elektronik ödemelerin maliyetini düşürebileceklerini ve daha fazla kişiyi küresel finans sistemine dahil edebileceklerini ifade ederek güvence vermeye çalıştı. Ancak Kongre üyelerinden Maxine Waters, yeni bir projeye atılmak yerine Facebook’un öncelikle kendi sistemindeki eksiklikleri ve zafiyetlerini düzeltmesi gerektiğini vurguladı.

Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat milletvekilleri, çevrimiçi çocuk istismarı ve politik sahte haberler ve veri gizliliği kesintilerinden dolayı Facebook'a yüklenerek, geçmiş skandallar göz önüne alındığında 2,4 milyar kullanıcısına finansal hizmetler sağlama konusunda Facebook'a güvenmediklerini ifade ettiler. Azınlıktaki bazı Kongre üyeleri ise, özel sektör ve inovasyonun önünde durulmaması gerektiğini savundular.

Zuckerberg, Facebook’un İsviçre merkezli bir konsorsiyum tarafından kurulan Libra projesini başlatmadan önce ABD'nin yasal onayında ısrar edeceğini söyledi. Projeye dahil olan diğer şirketlerin yasal onay olmadan projeyi başlatmak istemeleri halinde ise Facebook’un Libra Ortaklığından dahi ayrılacağı vurgulandı. Kaldı ki, 21 üyeden oluşan Libra Ortaklığı 14.10.2019 tarihinde İsviçre yasalarına göre hazırladıkları ana sözleşmelerinde kararların yönetim kurulunun çoğunluğu ile alınmasını öngördüler. Bu sebeple Facebook’un tek başına karar alabilmesi ve projeyi kontrol etmesi mümkün gözükmemektedir.

Libra projesi, uzun süredir uluslararası kara para aklamayı kolaylaştırma ve uluslararası para sistemine zarar verme ihtimallerine karşı eleştiri altındaydı. Mastercard, Visa, PayPal ve eBay gibi çeşitli finansal ortaklar projeyi terk etmişti. Sorgulamada Zuckerberg’e projenin güvenilir ortaklarının bu konularda gerekli önlemlerin alınmadığını düşündükleri için projeden ayrılıp ayrılmadıkları da soruldu. Zuckerberg, ortakların Libra’nın riskli bir proje olmasından dolayı ayrıldıklarını, kendisinin bile işleyip işlemeyeceğinden emin olmadığını belirtti.

En son Cambridge Analytica Skandalı (ABD başkanlık seçimine müdahale etmek için Facebook kullanıcı verilerinin kötüye kullanılması) nedeniyle ifadesi alınmış olan Zuckerberg, Facebook’un önceki hataları nedeniyle güvenilirliğinin azaldığını ve Libra projesi için ideal bir yüz olmadıklarını ancak güven kazanmak için çalışacaklarını ve amaçlarının insanların kısa mesaj gönderir gibi para göndermelerine imkan sağlayacak bir proje geliştirmek olduğunu  belirtti.

İlgili haberin İngilizce metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Konuya ilişkin herhangi bir sorunuz ve/veya yorumunuz olması halinde, bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Zümbül Hukuk ve Danışmanlık

info@zumbul.av.tr