ICO EXPERIAN’I İZİNSİZ VERİ PAYLAŞIMINI DURDURMA KONUSUNDA UYARDI

28.10.2020

Birleşik Krallık Bilgi Komiserliği Ofisi (“ICO”) kredi referans ajansı Experian Limited'e, doğrudan pazarlama hizmetlerinde kişilerin kişisel verilerini işleme biçiminde köklü değişiklikler yapması için talimat verdi.

Talimat, Experian ve rakipleri Equifax ve TransUnion’un doğrudan pazarlama amacıyla veri komisyonculuğu işlerinde kişisel verileri nasıl kullandığına dair ICO tarafından yapılan iki yıllık bir soruşturmanın ardından verilmiştir.

Soruşturma esnasında ICO, her bir kredi referans ajansının ticari kuruluşlara, siyasi partilere ve hayır kurumlarına satılan ürünlerin geliştirilmesi için insanların bilgisi olmadan kişisel verilerinin alınıp satıldığını ve işlendiği tespit etmiştir. ICO, bu şekildeki “görünmez” nitelikteki veri işlemenin Birleşik Krallık'ta verilerinin bu şekilde toplandığından ve kullanıldığından haberi olmayan milyonlarca yetişkini etkilediğini belirtmiştir. ICO’nun tespitlerinin ardından Equifax ve TransUnion, bazı ürün ve hizmetleri geri çekmenin yanı sıra doğrudan pazarlama hizmetlerinde iyileştirmeler yapmıştır. ICO bu nedenle onlara karşı başka bir yaptırım uygulamamaktadır.

Exprerian ise her ne kadar iyileştirmeler yapmış olsa da yeterli seviyeye gelmemiş ve bilgilerini doğrudan bireylere vermeye veya kredi referans verilerinin doğrudan pazarlama amacıyla kullanmaya devam etmiştir. Bu sebeple Experian dokuz (9) ay içerisinde köklü değişiklik yapması aksi halde cezai yaptırıma tabii tutulacağı yönünde talimat almıştır. Experian, talimata uymaması halinde 20 milyon sterlinlik veya Dünya çapındaki toplam yıllık cirosunun % 4’üne karşılık gelen bir para cezası ile karşı karşıya kalabilecektir.

Söz konusu Basın Açıklamasının (İngilizce) metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Konuya ilişkin herhangi bir sorunuz ve/veya yorumunuz olması halinde, bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla

Zümbül Hukuk ve Danışmanlık

info@zumbul.av.tr