KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURUMU’NDAN ÜÇ YENİ VERİ SIZINTISI DUYURUSU

İhlallerin İçeriği Nedir?

İlan, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 12. maddesinden kaynaklanan “kişisel verilerin kanuna aykırı yollarla 3. kişilerle ele geçirilmesi halinde veri sorumlusunun bildirim yükümlülüğü” kapsamında Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun (“Kurum”) internet sayfasında yayınlanmıştır. Duyuruda yer alan bilgiler ışığında Optimum Otomotiv Satış Sonrası Çözümleri Tic. A.Ş.’ye (“OPTİMUM”) gerçekleştirilen siber saldırı sonucunda, şirketin sorumluluğu altındaki kişisel verilerin ele geçirildiği anlaşılmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen şirket ile işbirliği içerisinde olan ALD Automotive Turizm Ticaret A.Ş. ve TEB Arval Araç Filo Kiralama A.Ş.’nin aldıkları hizmetler kapsamında fonksiyonel gerekliliği bulunan kişisel verileri OPTİMUM adlı şirkete aktarmakta olduğu bilinmektedir. Gerçekleşen siber saldırı sonucunda işbu verilerin ele geçirildiği bilinmekle beraber, kopyalanıp kopyalanmadığı; kopyalanmış ise de hangi verilerin kopyalanmış olduğuna ilişkin net bir bilgi bulunmamaktadır.

Kurum’un Kamuoyu Duyuruları Neden Bu Kadar Önemli?

Teknolojik gelişmeler verilerin işlenmesini kolay ve hızlı hale getirip, korunması için alınabilecek önlemleri çeşitlendirip güçlendirirken bir yandan da aynı gelişmeler kötü niyetli kişiler için de yeni kapılar açmaktadır. Alınan teknik ve organizasyonel önlemler hiçbir zaman riski tamamen ortadan kaldırmamakta ancak istenmeyen müdehalelerin ihtimalini azaltabilmektedir. Bu durumda, verilere ilişkin gerçekleşen ihlallerin tamamen önüne geçilemese dahi, etkilerini azaltmak adına şirketler tarafından birtakım önlemlerin alınması zaruridir.

Benzer veri sızıntılarının kamuoyuna duyurulması ise kişisel veri ve şirket sahipleri açısından oluşabilecek daha büyük zararları engelleyebilmek adına önem taşımaktadır. Veri sahiplerinin derhal bilgilendirilmesi halinde, ele geçirilen veri kapsamında oluşacak zararları aza indirgemek mümkün olabilmektedir.

Bununla beraber benzer ihlallerde şeffaflık sağlanması veri sorumlularını daha temkinli olmaya iterken veri sahiplerinin de bilinçlenmesine katkı sağlamaktadır.

İlgili kamuoyu duyurularına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Konuya ilişkin herhangi bir sorunuz ve/veya yorumunuz olması halinde, bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz. 

Saygılarımızla,

Zümbül Hukuk ve Danışmanlık

info@zumbul.av.tr