BRITISH AIRWAYS’E REKOR CEZA!

 

8 TEMMUZ 2019

İngiltere Veri Koruma Otoritesi’nin (“Information Commissioner's Office”, “ICO”) 08.07.2019 tarihli veri ihlali duyurusunda,  British Airways’in Eylül 2018’de yapmış olduğu veri ihlal bildirimine istinaden, söz konusu havayolu şirketine 183 Milyon Euro’luk ceza uygulanmasının amaçlandığı bildirilmiştir.

Havayolu şirketine ait internet sayfasının dolandırıcılık amacıyla başka bir sayfaya dönüştürüldüğü ve bu sahte sayfayla yaklaşık 500.000 kullanıcının verisinin çalındığı tespit edilmiştir. Veri Koruma Otoritesi’nin yaptığı incelemede veri ihlalinin, şirketin gerekli güvenlik önlemlerini almaması sonucunda gerçekleştiği saptanmıştır.

Basın duyurusunda, şirketin 2018’den bu yana söz konusu güvenlik açıklarını gidermek adına adımlar attığı ifade edilmekle birlikte, ihlalin büyüklüğünün dikkate alınması gerektiğinin de altı çizilmektedir.

Veri Koruma Otoritesi tarafından cezaya ilişkin nihai karara varılmadan  önce, şirkete, durumu değerlendirmek ve gerekli savunmaları yapmak üzere zaman tanınacağı belirtilmiştir.

Söz konusu basın duyurusunun İngilizce metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Saygılarımızla,

Zümbül Hukuk ve Danışmanlık

info@zumbul.av.tr

__

* gerekli alanlar

__ (0)