TPMK Tarafından Madrid E-filing (Elektronik Başvuru) Uygulaması Kullanıma Açılmıştır!

Türk Patent ve Marka Kurumu (TPMK) tarafından uluslararası marka tescil başvurularının çok daha hızlı, sorunsuz ve kolay şekilde Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatına (“WIPO”) gönderimi amacıyla kullanılan Madrid E-filing (elektronik başvuru) uygulaması kullanıma açılmıştır.

Madrid E-filing uygulamasının kullanılabilmesi için öncelikle başvuru sahibi veya vekillerinin başvuru sayfası üzerinden kullanıcı hesabı oluşturmaları ve bu hesap bilgileriyle bağlantı kullanılarak erişim sağlanan başvuru ekranında MM2 formunda istenen bilgilerin kaydedilmesi sonucunda başvuru işlemlerini tamamlanmaları gerekmektedir.

Başvuru işleminden önce EPATS elektronik başvuru platformu üzerinden “Uluslararası Marka Tescil Ücreti Ödeme Talebi" işleminin yapılarak uluslararası marka başvurusunun WIPO bildirim ücreti ödenmeli ve ödemeye dair belge E-filing ekranındaki “Ekler” bölümüne kaydedilmelidir.

Madrid E-filing uygulaması ile ilgili detaylı bilgiye WIPO’nun internet sayfasından ve kullanıcı kılavuzundan erişilmesi mümkündür.   

TPMK tarafından yayımlanan duyuruda belirtildiği üzere, Madrid E-filing uygulamasının yeterli işlerliğe kavuşması ve etkinliğinin gözlemlenebilmesi amacıyla menşe ofis başvurularının Madrid E-filing platformunun yanı sıra EPATS üzerinden bir süre daha yapılması mümkün olacaktır. Başvuru sahipleri istedikleri platform (EPATS veya Madrid E-filing) üzerinden uluslararası başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Tüm açıklamalara ek olarak, 24 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 11:00’de Madrid E-filing platformunun kullanımı, sağladığı fayda ve getirdiği kullanım kolaylıkların içeren video destekli online bir eğitim düzenleneceği duyurulmuş ve eğitime katılım için link paylaşılmıştır.

TPMK’nın konuya ilişkin duyurusunun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Zümbül Hukuk ve Danışmanlık

info@zumbul.av.tr