COVID-19 SALGINI NEDENİYLE HAVAYOLU İLE SEYAHAT EDEN YOLCULARIN HAKLARINA DAİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK

25 Mart 2020

COVID-19 salgını nedeniyle birçok ülkeye uçuşların durdurulması nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik (SHY-YOLCU)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 25.03.2020 tarihli, 31079 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlgili Yönetmelik uyarınca, eklenen geçici madde ile yapılan başlıca değişiklikler özetle şunlardır;

  • COVID-19 salgını nedeniyle 5.02.2020 tarihinden itibaren uçuşun iptal edilmesi durumunda, bu iptaller sebebiyle uçuşu icra eden veya icra etme taahhüdünde bulunan hava taşıma işletmesi, Yönetmeliğin 8 inci, 9 uncu ve 10 uncu maddelerinde yer alan hükümlerden uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ay sonuna kadar muaf olacaktır.

İlgili hükümler, yolcuların tazminat hakkı, geri ödeme ve güzergah değişikliği hakkı ve hizmet hakkını düzenlenmektedir.

  • İlgili haklar yerine, COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolculara, hava taşıma işletmesinin boş koltuk durumuna bağlı olarak istediği bir tarih için bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı tanınmıştır. Yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava taşıma işletmesinden alabilecektir.

İlgili Yönetmelik Değişikliği metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Konuya ilişkin herhangi bir sorunuz ve/veya yorumunuz olması halinde, bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Zümbül Hukuk ve Danışmanlık

info@zumbul.av.tr