ŞİRKETLERİN GENEL KURUL TOPLANTILARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

20 Mart 2020

Ticaret Bakanlığı, İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 20.03.2020 tarihli Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarına İlişkin Açıklama internet sitesinde yayınlanmıştır.

Ticaret Bakanlığı tarafından; Koronavirüs KOVİD-19 salgınının yayılmasının engellenmesi amacıyla 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda öngörülen, anonim ve limited şirketlerin her faaliyet dönemi sonundan itibaren üç ay içinde yaptıkları olağan genel kurul toplantılarının genellikle mart ayı sonuna kalması sebebiyle birtakım tedbirler alınmıştır.

Bu kapsamda; yönetim organları tarafından daha önce toplantıya çağrılan anonim ve limited şirketlerin olağan genel kurulları, erteleme kararı alınması amacıyla genel kurulun toplanması beklenmeksizin yönetim organları tarafından iptal edilebilecektir.   

Örnek ilan metnine ise; Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün internet sitesinden ulaşılabilecektir.

Türk Ticaret Kanunu’nun 1527. maddesi uyarınca, elektronik genel kurul sistemini kullanan ve genel kurul toplantısı gerçekleştirmek isteyen şirketlerde ise en az sayıda pay sahibinin katılımı ile fiziki ortamda toplantı gerçekleştirilmesini teminen, pay sahiplerine; genel kurul toplantılarına elektronik ortamda katılım sağlamaları tavsiye olunmuştur.

Şirket sözleşmelerinde veya esas sözleşmelerinde kurul toplantılarının elektronik ortamda gerçekleştirilmesine ilişkin hüküm bulunmayan şirketlerin ise bu dönemde gerçekleştirmeyi planladıkları toplantıları “Elektronik Genel Kurul Toplantı Sistemi” ve “Elektronik Yönetim Kurulu Sistemi” üzerinden gerçekleştirilebilmelerine yönelik imkân sağlanmıştır.

Şirketlerin, bu imkândan “Merkezi Kayıt Kuruluşu Anonim Şirketi”nden destek alarak ve hak sahiplerine elektronik ortamda katılma imkanının sağlanması zorunluluğunu ortadan kaldırmayacak şekilde yararlanmaları gerekmektedir. Ayrıca elektronik ortamda kurul gerçekleştirilmesine imkân tanıyan hükümle ilgili sözleşme değişikliği, yapılacak ilk genel kurul toplantısında gerçekleştirilebilecektir.

İlgili Kamuoyu duyurusunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Konuya ilişkin herhangi bir sorunuz ve/veya yorumunuz olması halinde, bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Zümbül Hukuk ve Danışmanlık

info@zumbul.av.tr